بنا به ماده ۱ قانون امور گمرکی مصوب سال ۱۳۹۰ مجلس شورای اسلامی، ترخیص کالا به معنای خروج کالا از اماکن گمرکی پس از انجام تشریفات گمرکی مربوطه می‌باشد.
به زبان عامیانه­‌تر ترخیص کالا  به مجموعه اقداماتی گفته می­‌شود که از طرف صاحب کالا یا اظهارکننده به منظور انجام واردات و یا صادرات کالا، صورت می‌پذیرد. فرآیند ترخیص کالا به مراحل آماده‌سازی و ثبت اسناد و مدارک، به صورت فیزیکی یا الکترونیکی، و محاسبه هزینه‌ها شامل مالیات، سود بازرگانی و حقوق گمرکی، تسهیلات ارائه شده دولتی محدود می‌­گردد.
هنگامی که محموله با وسیله نقلیه به اداره گمرک می­‌رسد، قبض انبار صادر و محموله در انبارهای گمرکی نگهداری می­‌شود. با صدور ترخیصیه از سمت شرکت حمل و نقل، ترخیص کار به عنوان نماینده صاحب کالا در اداره گمرک معرفی می‌شود.
جهت ترخیص کالا، نیاز به ثبت سفارش و اخذ مجوز واردات می­‌باشد. که از سال ۱۳۸۸ تا سال ۱۳۹۵ در سیستم ثبتارش و در مرداد ماه ۱۳۹۵ به سامانه جامع تجارت ایران انتقال یافت. هر چند که هنوز ثبت سفارش برخی از کد تعرفه­ کالاها  از سامانه ثبتارش امکان‌­پذیر  است، اما سامانه جامع تجارت با ظاهر کاربری مناسب‌تر و سرعت بالاتر، با یکپارچگی بهتری در حال بهره­‌وری می­‌باشد.
اولین مدرکی که برای ثبت سفارش کالا به آن نیاز است، پیش‌­فاکتور (Performa invoice)  از شرکت‌­های خارجی و یا فروشنده می­‌باشد.
اطلاعاتی از قبیل اطلاعات کامل فروشنده و خریدار، تاریخ صدور پیش‌فاکتور و مدت اعتبار آن، مشخصات کامل کالا ( شرح کالا، قیمت، وزن، کد تعرفه گمرکی متناسب با کدهای مندرج در کتاب قانون و مقررات صادرات و واردات)، ترم تحویل کالا منطبق بر قوانین اینکوترمز (Incoterms)، گمرکات مبدا و مقصد و مرزهای ورودی و … از پیش‌­فاکتور برای ثبت در سامانه مورد نیاز می­‌باشد.
مرحله ­‌‌دیگری که نیاز به انجام آن می­‌باشد، ثبت کمپانی سازنده محصول با عنوان شناسه فروشنده است که در مراحل انجام ثبت سفارش به این فیلد نیاز خواهد بود. شناسه فروشنده در واقع بعد از بررسی اطلاعات شرکت وارد کننده صادر می­‌گردد و اعلام می­‌دارد کمپانی رسمی است و ممنوع المعامله نمی‌­باشد.
بعد از اخذ کد ثبت سفارش با مراجعه به سایت گمرک جمهوری اسلامی ایران، می‌­توانید کالای وارد شده را اظهار نمایید. پس از دو مرحله ارزیابی به صورت سیستمی و از طریق کارشناس و پرداخت­های مالیات کالا با توجه به ارزش تعرفه کالا، به درب خروج فرستاده می‌­شود.

ظاهرا کار ترخیص کالا و انجام امور گمرکی عملیاتی ساده و سیستمی شده به نظر می‌­رسد اما در واقع نیاز به مهارت و تجربه زیادی دارد.
اگر در انتخاب ترخیص کار دقت لازم به کار برده نشود، ممکن است هزینه‌­­های امور گمرکی از جمله هزینه‌های انبارداری افزایش یابد و علاوه بر صرف هزینه زمانی، خسارت مالی هم به همراه خواهد داشت.
با نظر به تجربه و تخصص در این حوزه، آمادگی تیم بازرگانی خود را به منظور ارائه مشاوره و انجام امور گمرکی اعلام می‌نماییم.


Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/var/cpanel/php/sessions/ea-php56) in Unknown on line 0