ثبت سفارش

آیا می‌دانستید طبقه‌بندی نادرست تعرفه‌های گمرکی و اشتباهات ناشی از عدم آگاهی می‌تواند هزینه‌های انبارداری و مالیاتی زیادی را برای شما در پی داشته باشد ؟!

ثبت سفارش یکی از الزامات واردات کالا به کشور می‌باشد. گذشته بر این ثبت سفارش از طریق سامانه ثبتارش امکان‌پذیر بود که از سال ۱۳۸۸ تا سال ۱۳۹۵ در سیستم ثبتارش و در مرداد ماه ۱۳۹۵ به سامانه جامع تجارت ایران انتقال یافت. هر چند که هنوز ثبت سفارش برخی از کد تعرفه­ کالاها از سامانه ثبتارش انجام می‌پذیرد، اما سامانه جامع تجارت با ظاهر کاربری مناسب‌تر و سرعت بالاتر، با یکپارچگی بهتری در حال بهره­‌وری می­‌باشد.
کد ثبت سفارش که توسط بخش معاونت بازرگانی خارجی وزارت بازرگانی دراختیار بازرگان متقاضی قرار می‌گیرد کدی هشت رقمی است که به مدت شش ماه اعتبار دارد و بازرگان باید در این مدت اقدام به واردات کالا نماید. البته این مدت زمانی با پرداخت کارمزد و رعایت مقررات قابل تمدید می‌باشد.

مراحل ثبت سفارش برای واردات کالا

 اخذ پروفرما از فروشنده کالا

یکی از پیش‌نیازهای ثبت سفارش داشتن پیش‌فاکتور از کمپانی خریدار است. اطلاعات مورد نیاز از پیش‌فاکتور در Performa invoice که به اختصار پروفرما عنوان می‌گردد، شامل اطلاعات زیر می‌باشد:
اطلاعات کامل فروشنده ( نشانی، شماره تلفن و فکس)
اطلاعات کامل خریدار (نشانی، شماره تلفن و فکس)
تاریخ صدور پیش فاکتور و تاریخ اعتبار آن
مشخصات کامل کالا ( شرح کالا، قیمت واحد، مقدار، وزن، نوع بسته بندی و کد تعرفه گمرکی کالا منطبق با کدهای مندرج در کتاب قانون مقررات صادرات و واردات)
نام کشور ذینفع و کشور تولید کننده کالا
ارز مورد معامله و نحوه پرداخت آن به همراه شماره حساب فروشنده
نوع قرارداد کالا منطبق بر قوانین اینکوترمز
محل بارگیری و تخلیه
گمرکات مبدأ و مقصد و مرزهای ورودی
درج شماره و نوع استاندارد در صورت لزوم

 ثبت کمپانی تولید‌کننده 

به منظور اطلاع از مشخصات کمپانی تولیدکننده جهت اخذ شناسه فروشنده، لازم است پیش از اقدام به ثبت سفارش مشخصات شرکت مورد نظر در سامانه ثبت شود. ثبت مشخصات شرکت به منظور بررسی کمپانی از لحاظ اعتبار و ممنوع المعامله بودن آن الزامی می‌باشد.

آگاهی از تعرفه کالای مورد ثبت سفارش

از مهم‌ترین بخش‌های ثبت سفارش، آگاهی از کد تعرفه گمرکی می‌باشد که در کتاب قانون مقررات صادرات و واردات به صورت سالیانه منتشر می‌گردد. هر نوع کالای مورد نظر واردکننده، در این کتاب دارای تعرفه منحصربه‌فردی است که با توجه به کد تعرفه منتخب کالا، حق ورودی تعیین شده را باید پرداخت نمایید.


Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/var/cpanel/php/sessions/ea-php56) in Unknown on line 0