به منظور نظارت و ارتقای کیفیت کالاهای وارداتی به کشور، اداره تجهیزات و ملـزومات پزشکی قوانین و رویه‌هایی سلسه مراتبی را برای شرکت‌های متقاضی واردات محصولات و تجهیزات پزشکی در نظر گرفته است. شرکت‌های متقاضی واردات محصول و یا تجهیزات پزشکی باید در نظر داشته باشند که برای اقدام به واردات هر محصولی برای اولین بار نیاز به اخذ کد IRC است که بعد از تاییدیه کارشناسان اداره تجهیزات صادر خواهد شد. بدون داشتن کد IRC، عملا اخذ مجوز ورود کالا غیرممکن می‌باشد.

غالبا گذراندن مراحل اخذ تاییدیه اداره تجهـیزات و ملزومات پزشکی از طرف وارد کنندگان تجهیزات پزشکی بسیار دشوار و زمان‌بر یاد می‌شود. اما آنچه حاصل از تجربه ماست نشان می‌دهد عدم آگاهی   از صلاحیت و استانداردهای محصول موردنظر برای واردات، ارائه نادرست و اشتباه مدارک محصول به علت عدم آگاهی و بی دقتی، عدم پیگیری به موقع و درست از کارشناسان، انتخاب نادرست شـاخه محصول، از جمله عواملی است موجب به طول انجامیدن روند تاییدیه می‌شود.

با نظر به هزینه‌های هنگفت برندسازی، تبلیغات، بازاریابی و فروش محصولات،گاها شرکت‌های وارد کننده تجهیزات پزشکی خسارات زیادی را در اثر زمان‌بر شدن فرآیند اخذ تاییدیه‌ها متحمل می‌شوند.

تجربه حاصل از سابقه همکاری تیم ما با بیش از ۱۰۰ شرکت فعال، به تمامی مراحل واردات تجهیزات پزشکی آگاه می‌باشد. متعهدیم با حفظ و حراست از مدارک و اسناد متقاضیان محترم از ابتدای مسیر، مشاوره در انتخاب محصول و انجام مکاتبات بازرگانی، تا انتهای آن، ترخیص و تحویل کالا در ایران، همراهی‌‌های لازم را به انجام رسانیم.

به طورکلی روند واردات محصولات و تجهیزات پزشکی طبق مراحل زیر می‌باشد:

در اولین قدم، در مورد نوع و برند محصولی که شرکت متقاضی اقدام به واردات آن کرده است، بررسی‌های لازم را انجام خواهد شد.
تیم بازرگانی ما با تکیه بر سوابق خود و آشنایی با قوانین بین‌المللی قادر به انجام مکاتبات می‌باشد.
در این مرحله تا اخذ نامه نمایندگی و انجام مراحل اولیه ثبت و احراز هویت در سامانه اداره تجهیزات همراه شما خواهیم بود.

 پس از اخذ نامه نمایندگی و انجام مکاتبات، مدارک لازم را جهت ارائه به اداره تجهیزات و انجام مقدمات اخذ IRC از شرکت تولید کننده در خواست خواهد شد تا در سامانه جهت بررسی در کمیته فنی و تایید کارشناسان قرار گیرد. لازم است بدانید بنا به نوع محصول انتخابی، وضعیت خدمات پس از فروش محصول نیز مورد بررسی قرار خواهد گرفت و پس از تاییدیه کارشناس مربوطه، بررسی‌های عنوان شده انجام می‌پذیرد. پس از تایید کارشناس و اخذ کد IRC، شرکت محترم می‌تواند درخواست خرید محصول خود را به کمپانی سازنده بدهد.

با توجه به نوع کالا و شرایط نگهداری آن، حمل ونقل به صورت دریایی، زمینی و هوایی صورت می‌پذیرد. از طریق سامانه جامع تجارت ایران و  اعلام مجوز اداره تجهیزات پزشکی، قادر به اخذ مجوز ورود و ترخیص کالا خواهید شد. تیم بازرگانی هلدینگ فرساد تجارت با اشراف کامل به کلیه روندهای بازرگانی و گمرکی قادر به انجام ترخیص کالا از تمامی درگاه‌ها می‌باشد.